fbpx

Příběh farmy

Začalo to pokusem

Stanislava Fandela, zakladatele Ekofarmy Rohoznice, k pěstování přivedly životní změny. Na začátku to byl jenom pokus, který však přinesl nejenom skvělou úrodu, ale také pomohl odhalit jeho novou životní vášeň.

Přes posměšky okolních zelinářů  se v roce 2015 rozhodl farmu založit a od té doby se k roli pěstitele přidala i role obchodníka. Zjistil, že na českém trhu sice je velký hlad po farmářských produktech, avšak jejich cesta k zákazníkovi je složitá. Pochopil, že farmáři mají velmi omezené možnosti v oblasti komunikace a distribuce, zákazníci zase složitě hledají a dovážejí různé plodiny od různých farmářů.

Auta
Jedinečná distribuční síť

Krok za krokem začal budovat distribuční síť, která je dnes v Česku unikátní a propojuje farmáře se školami, farmáře s restauracemi, hotely či rekreačními zařízeními.

Povedlo se mu vytvořit systém, který dokáže zeleninu a ovoce dopravit od farmáře k zákazníkovi do 48 hodin od sběru, takže zboží je opravdu čerstvé, voní, chutná a když je potřeba, tak v lednici vydrží ještě pár dní.  Přestože spojení “čerstvá zelenina” zní docela obyčejně, v Česku je tento přístup velmi ojedinělý, pro větší prodejce často nedosažitelný.

 

Farma dnes

Dnes firma zaváží desítky restaurací, hotelů, škol a školech v sedmi regionech. Pro svou distribuční síť zastřešuje i veškerou komunikaci, logistiku a dopravu, přičemž nejdůležitější jsou kromě čerstvosti i kvalita a garantovaný původ.

Pro zajištění plného sortimentu a čerstvosti i mimo hlavní sezónu farma exklusivně spolupracuje s farmářským tržištěm ve Veroně (zejména sicilští farmáři) a také s největším importérem do ČR. V průběhu celého roku tak dokáže nabídnout plný sortiment ovoce, zeleniny, bylinek i exotických specialit.

Pro děti

Individuální zákazníci Ekofarma získala ocenění „Skutečně zdravý dodavatel“ v rámci projektu Skutečně zdravá škola.

Farma navíc pomáhá i zdravotně postiženým dětem z o.p.s. Svítání, které podporuje ve farmaření a pěstování bylinek. Farma si za to vysloužila ocenění Tří Grácií v kategorii Dlouhodobá podpora.

Zajímavým projektem pro školy a školky bylo „Zeleninové stipendium„. Šlo o tvořivou vzdělávací soutěž a dětem, které v ní uspěly, farma hradí školní obědy v průběhu celého roku.